Úvod

Třeboňská nocturna – letní festival klasické hudby, jehož cílem je přivést špičkové české a zahraniční interprety a nabídnout návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová pódia. Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského náměstí či zámku zaručují každoročně návštěvníkům festivalu nezapomenutelné povznášející zážitky.

tatka1-640Vážení hudební přátelé ! 

Letošní 20. ročník zimních Abonentních koncertů byl zahájen a těšíme se na všechny koncerty, které budou následovat. My pořadatelé si Vám již nyní dovolíme nabídnout program letního 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2017. Tomuto zveřejnění předcházelo mnoho jednání se všemi umělci. I když máme potvrzenou jejich účast, nelze zcela jistě říci, že je opravdu v Třeboni ve dnech 10. – 15. 7. 2017 přivítáme. V současné době však prožíváme velkou vlnu radosti, neboť své vystoupení přislíbila největší hvězda, která doposud v Třeboni kdy vystoupila, a to světově uznávaná sopranistka Elena Moşuc. Výčet jejích úspěchů je ohromující. Vystupování s Plácidem Domingem, José Curou, či Juanem Diegem Florézem na nejprestižnějších pódiích, jakými bezesporu jsou La Scala, Metropolitní opera či Vídeňská opera. V současné době je Elena Moşuc přední členkou curyšské opery.

I ostatní koncerty lze očekávat s příslibem hlubokých zážitků. Do Třeboně opět zavítá Jan Mráček, jeden z největších talentů oboru housle posledních let, na samostatném koncertu v Konírně zámku. Prostranství Malého nádvoří zámku již v minulosti hostilo jeden z koncertů Třeboňských nocturen. V příštím roce jsme do tohoto prostředí pozvali sólistu Národního divadla v Praze Romana Janála.

Koncerty v kostele Sv. Jiljí jsou vždy posluchači velmi žádané. Věřme, že tomu nebude jinak ani při vystoupení varhaníka Jaroslava Tůmy s jedním z vítězů letošní soutěže Pražského jara oboru trubka, Mihály Könyves-Tótha z Maďarska.

Páteční programy jsou již tradičně koncipovány jako výrazně „lehčí“ oproti ostatním večerům. Orchestr Felixe Slováčka vystoupí v areálu Městského úřadu a doprovodí zpěváky Dashu a Jana Smigmatora během večera swingových melodií.

Věřme, že se opět bude jednat o ročník, který udělá radost všem, kteří na některý z koncertů zavítají. Budu se moc těšit na setkávání během jednotlivých koncertů.

Miloš Končický

Zimní Třeboňská nocturna 2016 / 2017

Historie festivalu

Letní festival Třeboňská nocturna se koná pravidelně druhý týden v červenci již od roku 2004. Navázal tak na historicky starší Abonentní koncerty, které se od roku 1996 konají v podzimní a zimní sezoně.