Úvod

Třeboňská nocturna – letní festival klasické hudby, jehož cílem je přivést špičkové české a zahraniční interprety a nabídnout návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová pódia. Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského náměstí či zámku zaručují každoročně návštěvníkům festivalu nezapomenutelné povznášející zážitky.

tatka1-640Vážení hudební přátelé ! 

Za několik dnů bude zahájen 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2017. Ač velmi zkušení v pořádání podobných akcí, podléháme stále stejné nervozitě jako při prvním ročníku a stále si klademe otázky, zda jsme vše připravili, jak nejlépe to bylo možné. A právě ona zkušenost nám říká, že kvalita přípravy mnohdy nemusí odpovídat samotnému výsledku. Je třeba si zcela poctivě přiznat, že jsme vše udělali pro zdárný průběh celého týdne. V jeho průběhu však již zcela fatálně očekáváme, jak se přirozený běh událostí bude vyvíjet. Přijedou umělci? Bude jejich zdravotní stav takový, aby mohli podat optimální výkony? Bude nám přát počasí? A mnoho podobných otázek nás stále provází. No ale nepředbíhejme. Nyní jsme stále ještě v období příprav.

Dramaturgie opět vybrala skvělé umělce, poskládala jednotlivé programy do celku, který se bude jistě našim posluchačům líbit, a dokázala vše, co se bude na jednotlivých scénách odehrávat a v písemné podobě představit našim hostům. Produkce opět rozebere technické potřeby jednotlivých koncertů do drobných detailů, týkající se židlí, pódií, směrovek, změn v dopravním režimu, reklamních bannerů, WC a mnoho a mnoho jiných věcí, které dělají posluchače spokojenými. Fotografové se opět připravují na zprostředkování zážitků z jednotlivých koncertů čtenářům novin, televizní pracovníci se chystají na natáčení z jednotlivých koncertů, na rozhovory s hosty i umělci. Jejich cílem bude postihnout atmosféru a tuto přinést později divákům při vysílání pořadu Třeboňská nocturna na ČT art tak, jako se to děje každoročně. Pracovníci Českého rozhlasu vybírají, který z koncertů natočí a ty později odvysílají na stanicích u nás i v zahraničí.

K tomu, aby se festival mohl uskutečnit, je třeba stohy různých povolení, žádostí, či vyslovení souhlasu. Tiskárny připravují vstupenky, programy, plakáty, Festivalové noviny a vše k co nejširší informovanosti. A protože se Třeboňská nocturna stala již jistou institucí, je třeba jednat s ministry, poslanci, předsedy, velvyslanci, generálními řediteli a řediteli o jejich účasti a podmínkách jejich spokojenosti. A to jsem nemluvil o parkování, květinách, službách hostesek, dopravě osob a umělců a celé řadě dalších věcí.

Vždy když se mě někdo zeptá: „Co ty vlastně děláš?“ A já odpovím: „Připravuji a pořádám Třeboňská nocturna“, tak pravidelně slyším „A co je na tom za práci?“. Opravdu to za žádnou práci nepovažuji. Důvodem je, že to děláme rádi a těšíme se na naše posluchače a naším největším vyznamenáním je, když lidé ve stoje tleskají umělcům za jejich skvělé výkony a odcházejí ze sálů či prostranství a zastaví se u nás a řeknou „Byl to krásný večer“. Báječný pocit. Snad ho zažijeme i na letošním ročníku Třeboňských nocturen. Držte nám palce a přijďte se podívat a poslechnout si opravdové mistry.

Váš Miloš Končický

Zimní Třeboňská nocturna 2017 / 2018

Historie festivalu

Letní festival Třeboňská nocturna se koná pravidelně druhý týden v červenci již od roku 2004. Navázal tak na historicky starší Abonentní koncerty, které se od roku 1996 konají v podzimní a zimní sezoně.