Úvod

Třeboňská nocturna – letní festival klasické hudby, jehož cílem je přivést špičkové české a zahraniční interprety a nabídnout návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová pódia. Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského náměstí či zámku zaručují každoročně návštěvníkům festivalu nezapomenutelné povznášející zážitky.

tatka1-640Vážení hudební přátelé ! 

Na počátek měsíce července jsou již tradičně připravována Třeboňská nocturna. Po loňském velkém úspěchu se budeme snažit udržet vysokou úroveň, kterou si tento festival vybudoval. O tom svědčí jména, která na festivalu vystoupí. Štefan Margita patří celou řadu let k našim nejlepším tenoristům. Jeho vystoupení s Kateřinou Kalvachovou, Jihočeskou filharmonií a za řízení Stanislava Vavřínka na závěrečném koncertu bude jistě velkým zážitkem. Pavel Šporcl na pátečním crossoverovém programu společně s Gipsy Way Ensemble přednese řadu strhujících melodií a jistě přesvědčí o svých kvalitách. Konstanze von Gutzeit je znamenitou německou violoncellistkou, která bude zahajovat celý cyklus společně s cembalistkou Editou Keglerovou.

V letošním roce byla vedením Pražského jara jako jeden ze dvou nástrojů pro soutěž mladých umělců vybrán klarinet. Již dlouhodobě se nám daří spolupráce s Pražským jarem a do Třeboně tak můžeme zvát vítěze soutěží. I v letošním roce přijede oceněný umělec – Franck Russo z Francie, který vystoupí společně s Wihanovým kvartetem.

Jak je z programu patrné, dochází letos k jedné významné programové změně. Vystoupení Josefa Špačka a Miroslava Sekery, dvou skvělých umělců, kteří nadchli před dvěma roky posluchače ve zcela naplněném divadle J. K. Tyla, bylo posunuto na počátek měsíce srpna.

Po ukončení Třeboňských nocturen ihned započne příprava jubilejního 20. ročníku Abonentních koncertů 2016 – 2017. Významu kulatého výročí bude i odpovídat seznam umělců, kteří na tomto vystoupí. Kateřina Kněžíková s Kateřinou Englichovou, Prof. Klánský a jeho syn Lukáš Klánský, Václav Hudeček, Katedrální sbor Sv. Víta a řada dalších skvělých umělců učiní z tohoto cyklu jistě důstojnou oslavu hudby, kterou v Třeboni pořádáme.

Věříme, že budete při některém z koncertů našimi hosty. Hezký a šťastný rok 2016 přeje

Miloš Končický

Historie festivalu

Letní festival Třeboňská nocturna se koná pravidelně druhý týden v červenci již od roku 2004. Navázal tak na historicky starší Abonentní koncerty, které se od roku 1996 konají v podzimní a zimní sezoně.