Úvod

Třeboňská nocturna – letní festival klasické hudby, jehož cílem je přivést špičkové české a zahraniční interprety a nabídnout návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová pódia. Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského náměstí či zámku zaručují každoročně návštěvníkům festivalu nezapomenutelné povznášející zážitky.

tatka1-640Vážení hudební přátelé ! 

Za několik dnů bude zahájen 20. ročník Abonentních koncertů Třeboňská nocturna. Nechce se mně tomu věřit, že oněch 20 let strávených v přítomnosti krásné hudby tak rychle uplynulo. Je samozřejmostí, že bychom rádi při takto “kulatém“ výročí nabídli program, který bude jistou oslavou tohoto druhu umění. Všichni umělci, kteří na letošním ročníku přislíbili spolupráci, patří u nás k absolutní špičce a ani jeden koncert nelze řadit ke „slabším“.

Hned úvod bude patřit Pražskému katedrálnímu sboru chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Dirigent Josef Kšica spolu se 17-ti členným sborem, včetně katedrálních žestí, představí hudbu na počest 700letého výročí narození Karla IV. Po loňském úvodním koncertu Pražského filharmonického sboru to bude jistě velmi zajímavý vstup i do letošního ročníku.

Apollon kvartet vystoupí na listopadovém koncertu. Budeme moci obdivovat mistrovství všech hudebníků, ale i výběr skladeb a způsob interpretace. Seskupení mladých hráčů udělá radost žánrovým přesahem především méně silným vyznavačům vážné hudby.

Účinkující na Adventní koncerty vybíráme vždy s velkou pečlivostí a cílem navodit vánoční atmosféru. Pro letošní rok jsme oslovili dvě umělkyně, které již v minulosti v Třeboni vystupovaly, vždy s velkým úspěchem. Tentokráte se budeme moci těšit z umění Kateřiny Kněžíkové, sopranistky Národního divadla, která si získala mnoho příznivců na jejím loňském společném vystoupení s jejím manželem Adamem Plachetkou. Kateřina Englichová je jistě naší absolutní špičkou ve hře na harfu. Spojení krásného hlasu, harfy a Vánoc bude jistě velmi příjemným.

Během lednového koncertu budeme moci obdivovat Prof. Ivana Klánského a jeho syna Lukáše. I oni již, každý zvlášť, v Třeboni na Abonentních koncertech vystoupili. Jsme rádi, že tentokráte je uslyšíme na společném koncertu.

Hlas Valerie Zawadské je víc než podmanivý. V jejím podání zazní výňatky z korespondence a životopisu Antonína Dvořáka. I proto dramaturgie vybrala „Slovanský a Americký kvartet“, který přednese Doležalovo kvarteto. Jejich premiérové vystoupení v Třeboni bude určitě velkým zážitkem.

Závěrečný koncert bude jistě vyvrcholením celého cyklu. Naše pozvání přijala mladá, nesmírně talentovaná houslistka Olga Šroubková. V letech 2014 a 2015 se zúčastnila konkurzu o místo koncertního mistra České filharmonie a na základě postupu do druhého, resp. třetího kola měla možnost několikrát působit jako hostující koncertní mistr ČF. Je vítězkou řady mezinárodních soutěží. Není doposud příliš u nás známá, ale lze u ní předvídat velkou uměleckou budoucnost. Na klavír ji doprovodí Slávka Vernerová-Pěchočová.

Budu se s Vámi těšit na setkávání při konání jednotlivých koncertů.

Miloš Končický

Zimní Třeboňská nocturna 2016 / 2017

Historie festivalu

Letní festival Třeboňská nocturna se koná pravidelně druhý týden v červenci již od roku 2004. Navázal tak na historicky starší Abonentní koncerty, které se od roku 1996 konají v podzimní a zimní sezoně.