2. ABONENTNÍ KONCERT - čtvrtek 18. listopadu 2021

18.11.2021 | 

Změna programu 2. koncertu 25. cyklu zimních Abonentních koncertů
Vzhledem k onemocnění mladé klavíristky Kláry Gibišové, která měla vystoupit zítra v Divadle J. K. Tyla, byli organizátoři nuceni pozměnit program. Pozvání přijal velmi nadaný mladý hornista Jan Vobořil, na klavír ho doprovodí Markéta Týmlová. Program Jana Čmejly bude zachován. Máme se na co těšit a Kláře přejeme brzké uzdravení!

JAN ČMEJLA – klavír
JAN VOBOŘIL j.r - lesní roh
MARKÉTA TÝMLOVÁ – klavírní doprovod

Program:

Fryderyk Chopin ( 1810–1849 )
Andante Spianato a Velká brilantní polonéza Es dur op. 22

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Koncert pro lesní roh č.3, Es Dur

Camille Saint-Saënse (1835-1921)
Romance op. 67

Robert Schumann ( 1810–1856 )
Karneval op. 9

Jan Vobořil jr. se narodil v roce 2005 v Praze. Už od raného dětství se věnoval hudbě pod vedením svých rodičů. Postupně se učil základům hry na zobcovou flétnu, housle a klavír. V devíti letech se rozhodl pro lesní roh. Zpočátku ho učil jeho otec, sólo hornista České filharmonie. V roce 2016 byl po úspěšných přijímacích zkouškách přijat do Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy, kde nyní studuje ve třídě paní prof. Jany Švadlenkové. Na tyto zkoušky se připravoval v ZUŠ v Polici nad Metují pod vedením paní učitelky Lenky Němcové. V této době se zúčastnil úspěšně s komorními soubory této ZUŠ celostátní soutěže ve Vidnavě, kde v roce 2014 s duem získal 1. cenu a o rok později s žesťovým triem v ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ v Orlové 2. cenu. V roce 2017 na své první mezinárodní soutěži žesťů v Brně získal 3. cenu a na konci roku 2017 byl vybrán na základě konkurzu v hudebním gymnáziu k sólovému vystoupení v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. V roce 2018 získal 2. cenu (bez udělení 1. ceny) v celostátní interpretační soutěži (napříč všemi nástroji a zpěvu) vypsanou Českou filharmonií. Na základě vítězství v téže soutěži vystoupil na jaře 2018 na dvou koncertech sólově s Českou filharmonií a se svým otcem provedl svoji skladbu pro 2 lesní rohy a smyčce. Na podzim téhož roku získal 1. cenu v celostátní soutěži v Pardubicích. V listopadu 2018 dirigoval Českou studentskou filharmonii na sedmi koncertech v Rudolfinu, kde provedl svoji skladbu, kterou si objednala Česká filharmonie v cyklu edukačních koncertů. V lednu 2019 sólově vystoupil ve Smetanově síni Obecního domu s Filharmonií Hradec Králové při slavnostním udílení cen v klasické hudbě Classic Awards. V červnu roku 2019 získal 1. cenu na mezinárodní soutěži v Brně a byl absolutním vítězem všech kategorií v oboru lesní roh. V létě 2020 byl vybrán jako jeden ze čtyř kandidátů (mezi všemi nástroji) reprezentovat Českou republiku na mezinárodní soutěži v Budapešti Virtuosos V4+. O rok později vystoupil na několika koncertech v rámci festivalu pro mladé talenty Zlatá pecka 2021 na pozvání pěvkyně Dagmar Peckové a v říjnu 2021 se stal absolutním vítězem všech kategorií v oboru lesní roh na celostátní soutěži Pardubické dechy.

Markéta Týmlová vystudovala konzervatoř v Českých Budějovicích a Akademii múzických umění v Praze pod vedením prof. Petera Toperczera. U něho pak absolvovala doktorandské studium, jehož součástí bylo natočení kompletního klavírního díla Josefa Suka. Během studií se úspěšně zúčastnila řady národních i mezinárodních soutěží, např. v Joplinu (USA), Košicích, Mariánských Lázních, Praze (Pražské jaro). Spolupracovala s mnoha českými orchestry. V roce 2004 vystoupila na festivalu Pražské jaro se sólovým recitálem.

Je členkou tria Budvicense a vyhledávanou komorní hráčkou.

Vyučuje na konzervatoři v Českých Budějovicích.

Jan Čmejla

Jan Čmejla – klavírista ( ⃰⃰2003)
Hře na klavír se věnuje od svých šesti let, od osmi let se zabývá i hudební skladbou. Své první hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde studoval pod vedením prof. Taťány Vejvodové a prof. Lukáše Klánského. Od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Evy Boguniové.
Má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích, jako například Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (2013, 2018), Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mezin. klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017; 2. cena), Beethovenovy Teplice (2018) a Concertino Praga (titul absolutního vítěze ročníku 2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem ČR, a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern.
Díky svým soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit s Filharmonií Brno (2014), Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK (2015, 2017), Severočeskou filharmonií Teplice (2019), Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (2019), Filharmonií Bohuslava Martinů (2020) či s Václavem Hudečkem v rámci festivalu Svátky hudby 2016. V březnu 2019 vystoupil se sólovým recitálem v National Bohemian Hall v New Yorku a Kennedyho Centru ve Washingtonu v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage. Na podzim 2019 natočil své debutové album pro Radioservis Českého rozhlasu.
Jeho uměleckým vzorem je čínský klavírista Lang Lang, s nímž se osobně poznal ve Vídni jako účastník programu Allianz Junior Music Camp 2015, který je každoročně určen desítce vybraných talentů z celého světa.
NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné