1. ABONENTNÍ KONCERT - čtvrtek 21. října 2021

21. 10. 2021 | 

Martinů Voices
Lukáš Vasilek - sbormistr

In the SPIRITUAL mood

Černošské spirituály jsou fenoménem americké kultury. Tyto emocemi prodchnuté náboženské písně získaly popularitu především pro své chytlavé melodie a rytmy, na jejichž základě mj. počátkem 20. století vznikl jazz. Dnes jsou spirituály prováděny v nejrůznějších úpraváchpo celém světě a jejich výrazný otisk v sobě dokonce nese i česká hudba. Antonín Dvořák totiž během svého několikaletého amerického pobytu spirituály studoval a nechal se pak jejich specifickou melodikou ovlivnit i ve své vlastní tvorbě. Dvořákovým průvodcem spirituálovou hudbou byl tehdy černošský skladatel Henry Thacker Burleigh – v programu Martinů Voices mj. zazní několik jeho slavných aranží.

Program:

1. MotherlessChild
pro mezzosoprán sólo a smíšený sbor a cappella
upr. Craig Hella Johnson (*1962)

2. Ain’- aThatGoodNews!
pro smíšený sbor a cappella
upr. William LeviDawson (1899–1990)

3. SoonAhWillBe Done
pro smíšený sbor a cappella
upr. William LeviDawson (1899–1990)

4. DeepRiver
pro alt sólo a klavír
upr. Henry ThackerBurleigh (1866–1949)

5. Ev`ryTime I Feel de Spirit
pro mezzosoprán sólo a klavír
upr. Henry ThackerBurleigh (1866–1949)

6. StealAway
pro tenor sólo a klavír
upr. Henry ThackerBurleigh (1866–1949)

7. Let MeFly
pro smíšený sbor a cappella
upr. Robert DeCormier (1922–2017)

8. WeShallWalkThroughtheValley in Peace
pro mužský sbor a cappella
upr. William Appling (1932–2008)

9. Ain’t No GraveCan Hold My Body Down
pro ženský sbor a klavír
upr. Paul Caldwell(*1963) & Sean Ivory (*1969)

10. NobodyKnows de Trouble
pro baryton sólo a klavír
upr. Henry ThackerBurleigh (1866–1949)

11. By an‘by
pro tenor a bas sólo a klavír
upr. Henry ThackerBurleigh (1866–1949)

12. Down by theRiverside
pro sóla a smíšený sbor a cappella
upr. Robert Rice(*1971)

13. Hold On!
pro sóla a smíšený sbor a cappella
upr. MosesHogan (1957–2003)

14. Freedom Song
pro sóla, smíšený sbor a buben
Robert Kyr(*1952)

15. Swing Low,SweetChariot
pro soprán a tenor sólo asmíšený sbor a cappella
upr. DaleAdelmann(*1961)

Martinů Voices

MARTINŮ VOICES

Grażyna Biernot, Anežka Hergeselová, Jana Kuželová, Aleksandra Konyukovskaya, Ludmila Kromková, Nadia Ladkany, Andrea Soukupová, Tomáš Fiala, Jakub Koś, Michal Krůšek, Petr Svoboda, Luboš Šedivý, David Vaňáč

Lukáš Vasilek – dirigent & klavírista

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění v Praze a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1998 působil po jedenáct let jako sbormistr Foerstrova komorního pěveckého sdružení a v letech 2005–2007 byl druhým sbormistrem operního sboru Národního divadla v Praze.
V roce 2007 byl jmenován hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Těžištěm jeho práce s tímto tělesem je nastudování a dirigování samostatných koncertů, stejně jako příprava sboru k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech. Spolupracuje při tom s významnými světovými dirigenty (např. Barenboim, Bělohlávek, Eschenbach, Honeck, Hrůša, Jordan, Luisi, Mehta, Rattle) a orchestry (např. Berliner Philharmoniker, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker). Sbor pod jeho vedením hostuje od roku 2010 na operním festivalu v rakouském Bregenzu.
V roce 2010 založil komorní sbor Martinů Voices.

 

Martinů Voices

Komorní sbor byl založen v roce 2010. Jeho hlavním uměleckým cílem je špičková interpretace komorní sborové tvorby 19.–21. století, dramaturgie sboru se ale nevyhýbá ani hudbě renesanční, barokní a klasicistní. Ansámbl tvoří profesionální zpěváci, kteří pracují pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka.

Martinů Voices jsou pravidelnými hosty nejvýznamnějších českých hudebních festivalů (např. Pražské jaro, Dvořákova Praha, Struny podzimu, ad.). Koncertují převážně samostatně, některé projekty ale realizují také ve spolupráci s tuzemskými orchestry a dirigenty. V roce 2014 provedli spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem operu Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Tato umělecká spolupráce jim přinesla mj. nominaci na prestižní ocenění „International Opera Award“ (2015). K velkým úspěchům patří také jejich společný koncert se slavným britským souborem Tallis Scholars, který se uskutečnil v roce 2016 v rámci festivalu Dvořákova Praha. O rok později pak sbor uvedl ve spolupráci s ansámblem Bang on a Can All-Stars českou premiéru kantáty Anthracite Fields, jejíž autorkou je Američanka Julia Wolfe (festival Struny podzimu).

Umění Martinů Voices je zachyceno na několika CD, z nichž ta nejvýznamnější, která obsahují výběr sborové tvorby Jana Nováka a Bohuslava Martinů, vydala v letech 2014 a 2018 společnost Supraphon. CD s komorními sborovými skladbami Bohuslava Martinů získalo ve Velké Británii a Francii nejvyšší ocenění prestižních časopisů Gramophone („Editor’s Choice“) a Diapason („Diapason d’Or“).

NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné