Pocta Emě Destinnové

16. 7. 2022, 19:30 | 

16. 7. 2022, 19.30 hod, nádvoří městského úřadu

Pocta Emě Destinnové
Eva Hornyáková / Slovensko – soprán
Filharmonie Hradec Králové
Miriam Němcová – dirigentka

Program:

Antonín Dvořák (1841-1904)
Armida – předehra k opeře
„Za štíhlou gazelou“ - árie Armidy z 1. jednání stejnojmenné opery
Rusalka – předehra k opeře
„Měsíčku na nebi hlubokém“ - árie Rusalky z 1. jednání stejnojmenné opery

Bedřich Smetana (1824-1884)
Furiant z opery Prodaná nevěsta
„Ach, jaký žal… Ten lásky sen“ - recitativ a árie Mařenky z 3. jednání opery Prodaná nevěsta

Petr Iljič Čajkovskij (1840-1893)
Polonéza z opery Evžen Oněgin
„Puskaj, pogibnu ja… Ja vam pišu“ - árie Taťány z 1. jednání opery Evžen Oněgin

p ř e s t á v k a

Giuseppe Verdi (1813-1901)
Nabucco - předehra k opeře

Giacomo Puccini (1858-1924)
„O mio babbino caro“ - árie Lauretty z opery Gianni Schicchi
La tregenda - intermezzo z 2. jednání opery Víly
„Un bel dì, vedremo“ - árie Čo-Čo San z 2. jednání opery Madama Butterfly
Intermezzo – předehra z opery Edgar

Francesco Cilèa (1866-1950)
„Io son l’umile ancella“ - árie Adriany Lecouvreur z 1. jednání stejnojmenné opery

Georges Bizet (1838-1875) 
Carmen - předehra k opeře

Charles Gounod (1818-1893)
„O, Dieu! Que de bijoux… Ah! je ris de me voir si belle“ - recitativ a árie Markétky z 3. jednání opery Faust a Markétka

Eva Hornyáková vystudovala zpěv na Konzervatoři v Košicích a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. S úspěchem se účastnila mezinárodních pěveckých soutěží v Drážďanech, Athénách, Bayreuthu, ve Vídni aj. V roce 2006 debutovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a stala se jeho sólistkou. Vystupovala ve Španělsku, v Německu, se souborem své domovské scény na Kypru a v Japonsku. Na open air festivalu v rakouském Gars am Kamp ztělesnila roli Mařenky v tamní inscenaci Prodané nevěsty a Micaelu v Bizetově Carmen. K jejím rolím lyrického oboru patří …patří Mimi v Bohémě, Pamina v Kouzelné flétně, za roli Markétky v Gounodově Faustu získala Cenu operní kritiky časopisu Hudobný život. Koncertní repertoár Evy Hornyákové zahrnuje díla G. Mahlera, J. Brahmse, L. v. Beethovena, G. Verdiho, A. Dvořáka aj.

Miriam Němcová absolvovala obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze u Václava Neumanna a studijní pobyty u Helmutha Rillinga na Bachově akademii ve Stuttgartu. Působila v Komorní opeře Praha, u Karlovarského symfonického orchestru, jako šéf opery v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, ve Státní opeře Praha. Od roku 1995 je Miriam Němcová vedoucí oddělení dirigování na Pražské konzervatoři a řídí její Symfonický orchestr. Několikrát vedla mezinárodní dirigentské kurzy. Působila a působí jako hostující dirigentka v tuzemsku i v zahraničí, jako umělecká šéfka orchestru Praga Sinfonietta, pěveckého sboru Vox Pragae a Českého národního sboru, jako stálý host Filharmonie Hradec Králové.

Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové, současný název nese od roku 1993. Významné období tělesa je spojeno se jménem Františka Vajnara, který byl jeho šéfdirigentem v letech 1991-2001. Vajnarovým nástupcem se stal v letech 2001-2012 Ondřej Kukal, 2012-2018 Andreas Sebastian Weiser. Od sezóny 2018/2019 je šéfdirigentem orchestru švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. Filharmonie účinkuje na významných domácích festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.), na evropských pódiích ve Vídni, v Lipsku, Ženevě, Antverpách, Düsseldorfu, Hamburku aj., hostuje v Belgii, Francii, Itálii, Polsku, Španělsku a Švýcarsku. Nahrává pro české i zahraniční labely a pro Český rozhlas. Od roku 2005 pořádá orchestr ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava festival Hudební fórum Hradec Králové, v jehož rámci provedl české premiéry děl Alfreda Schnittkeho, Krzysztofa Pendereckého, Hanse Wernera Henzeho, Sofie Gubajduliny, Arvo Pärta a dalších.

NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné