Rozhlasový Big Band Gustava Broma

14. 7. 2023 19:30 | Nádvoří Městského úřadu Třeboň

KOUPIT VSTUPENKY ZDE

Rozhlasový Big Band Gustava Broma
Jan Smigmator
Tonya Graves
Vlado Valovič 
 dirigent

Program:

Quincy Jones Rat Race
Jerry Gray Pennsylvania 6500
Benny Goodman Air Mail Special - solo klarinet Jan Fečo
Joe Garland In the Mood
Duke Ellington In a Sentimental Mood - solo trombon Přemek Tomšíček
Duke Ellington Satin Doll
Billy Strayhorn Take the „A“ Train
Tonya Graves Just to Be Me
                Jolene
Tonya Graves          Hound Dog
Tonya Graves         Keep in Mind

Přestávka

Richard Šanda The Blues in Bop Shade
                            Feeling Good
                            Come Fly With Me
                            Murphyho zákon
                            Jsi moje A i Zet
                            Watch What Happens
                            How Do You Keep the Music Playing
                            I´ve Got You Under My Skin
                            Moon River
                            New York State of Mind
Duet Tonya Graves & Jan Smigmator

Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Orchestr Gustava Broma oslavil v roce 2020 osmdesát let na scéně. V Americe ho svého času zařadili mezi 10 nejlepších big bandů na světě. Orchestr, který dodnes hrává s nejlepšími muzikanty a interprety, si uchoval mistrovství a sílu značky napříč několika generacemi. Orchestr založil v červnu 1940 slavný kapelník Gustav Brom a tehdy nikdo nevěřil, že bude hrát pod jeho vedením až do roku 1995. Již od počátku existence získala kapela světové renomé, v 60. letech minulého století účinkovaly s orchestrem největší jazzové a popové hvězdy jako Dizzy Gillespie, Maynard Ferguson, Edmund Hall, Diana Ross, The Supremes, Ray Charles, Liza Minnelli a další. Zpráva o jednom z nejlepších evropských big bandů se šířila do celého světa. Orchestr byl zván na největší jazzové festivaly, účinkoval ve Švédsku, Norsku, Velké Británii, Švýcarsku, Francii, Holandsku, Indii, na Kubě ad. Pravidelně natáčel TV show programy v Polsku, NDR, NSR i stovky programů pro Československou televizi. Diskografie orchestru obsahuje kolem 600 nosičů.

V roce 1995 předává Gustav Brom dirigentskou hůlku a šéfování orchestru svému nástupci Vladu Valovičovi. Ten pokračuje v tradici světové kvality a spolupracuje s vynikajícími světovými jazzovými sólisty jako James Morrison, Jiggs Whigham, New York Voices, Roberta Gambarini, Alex Sipiagin a dalšími. Sedm let big band vystupoval ve velké TV show v německé a polské televizi, nechybí ani v domácích televizních projektech. V roce 2012 se stává Big Band rezidenčním orchestrem Českého rozhlasu a mění své jméno na Rozhlasový Big Band Gustava Broma.

Jan Smigmator (nar. 1986) je jazzový a swingový zpěvák, který na hudební scéně 21. století s noblesou sobě vlastní ztělesňuje odkaz swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Sammy Davis jr., Dean Martin, Bobby Darin, Mel Tormé, Karel Hála nebo dodnes fantastický zpěvák Tony Bennett. Jeho hlas, styl, frázování a láska k jazzu a swingu ho řadí mezi přední interprety tohoto žánru v Evropě. V roce 2008 úspěšně absolvoval Pražskou konzervatoř v oboru zpěv na oddělení populární hudby a jazzu ve třídě jazzové zpěvačky Evy Svobodové a muzikálového zpěváka Josefa Štágra. Už v době studií vystupoval s předními českými jazzovými muzikanty a orchestry. V roce 2005 se stal sólistou Orchestru Václava Hybše, s nímž absolvoval více než 250 koncertů po celé České republice.V současné době nejčastěji vystupuje se svým doprovodným sextetem nebo vlastním big bandem. Jan Smigmator má na svém kontě pět sólových alb. V roce 2018 vydal u příležitosti 120. výročí narození George Gershwina album s velkou mezinárodní účastí. Poslední album „Murphyho zákon“, které je jako jediné celé v českém jazyce, natočil se svým novým big bandem. Od roku 2011 je Jan Smigmator také moderátorem Českého rozhlasu Dvojka, na jehož vlnách vysílá společně se zpěvačkou Dashou svůj autorský hudební pořad Klub Evergreen zaměřený na propagaci Velkého amerického zpěvníku, jazzu, swingu, evergreenů a především pak jeho interpretů. V dubnu 2023 debutoval se svým sólovým koncertem v legendární new-yorské Carnegie Hall, kde ho doprovázela česko-americká kapela The New York Sextet, složená především z členů doprovodného kvartetu Tonyho Bennetta.

Tonya Graves je americká multižánrová zpěvačka, která dominuje zejména v žánrech R'n'B, soul a jazz. Je ženou mnoha tváří - nejen nadanou hudebnicí, ale i příležitostnou herečkou a moderátorkou. Účastnila se taneční soutěže StarDance a byla porotkyní v mezinárodní soutěži Eurovision Song Contest. Je držitelkou několika hudebních cen Anděl.
Za bezmála 30 let své hudební kariéry spolupracovala s mnoha úspěšnými hudebními uskupeními, jako jsou Monkey Business, Liquid Harmony nebo Luboš Andršt.
Od roku 2016 vystupuje sólově s doprovodnou kapelou a vokalistkami. Od roku 2011 vydala CD „I´m the Only Me“, CD s názvem „Back to Blues” (2015), single “Just to be me” (2022) a letos poslední single “Tinder”, který nahrála ve studiu Tropical Sounds v Panamě.

Vladimír Valovič se narodil na Slovensku, po ukončení studií začal svoji kariéru jako hudební režisér Československého rozhlasu v Brně a v Bratislavě.  V Brně se také poprvé setkal s předním českým dirigentem Gustavem Bromem a začal spolupracovat s jeho orchestrem.
V roce 1974 založil svoji vlastní kapelu VV systém, která se orientovala na jazz i populární hudbu a se kterou se zúčastnil mnoha jazzových festivalů po celé Evropě a Latinské Americe.
V roce 1983 se stal dirigentem Big Bandu Československého rozhlasu v Bratislavě.
V roce 1994 přijal nabídku Gustava Broma na spolupráci s jeho orchestrem jako dirigent. Po jeho smrti se stává šéfdirigentem Big Bandu, se kterým se pravidelně od té doby účastní koncertů po Evropě a účinkuje v programech české, slovenské, polské a německé televize.

 

NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné