Karel Dohnal - Harlekýn

15. 7. 2023 17:00 | Divadlo J. K. Tyla

KOUPIT VSTUPENKY ZDE

Unikátní komediální představení, ve kterém klarinetista ztvárňuje tradiční postavu harlekýna. Tancuje, hraje na klarinet a pantomimou ztvárňuje různé charaktery a nálady. Klarinetista Karel Dohnal provádí toto hodinové představení po celém světě. Je vhodné pro dospělé i děti.

Hudba Karlheinz Stockhausen.

Karel Dohnal

Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Je členem PhilHarmonia Octet, Tria Amadeus a orchestru Státní opery Praha. Za poslední CD „Česká hudba pro klarinet“ byl nominován na Cenu Anděl 2021. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Jako pedagog působí také na Fakultě umění Ostravské univerzity. S velkým ohlasem se setkávají jeho výjimečná vystoupení, ve kterých uplatňuje také svůj komediální, herecký a pohybový talent. Ať už jako Harlekin skladatele  Karlheinze Stockhausena nebo interpret Pavích příběhů v Koncertu pro klarinet a orchestr Anderse Hillborga. Mezi významná vystoupení Karla Dohnala z poslední doby patří koncerty s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou (A. Copland), Essenskými filharmoniky a Tomášem Netopilem (A. Copland, W. A. Mozart), Györskými filharmoniky (R. Kubín), Symfonickým orchestrem Českého Rozhlasu (M. Kabeláč, O. Štochl, C. Debussy), Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky (V. Nelhýbel), Janáčkovou filharmonií Ostrava (A. Hillborg), Filharmonickým orchestrem Gera (V. Kaprálová) a USC Symphony Orchestra (J. Françaix). Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy D´Addario Woodwinds.

Karel Dohnal's performance of Karelheinz Stockhausen's Harlequin was, quite simply, one of the most astonishing 45 minutes I've experienced.....
(Představení Harlekin Karlheinze Stockhausena vpodání Karla Dohnala bylo prostě jedno z neúchvatnějších 45 minut které jsem kdy zažil...)

Keith Bruce (Herald Scotland) 2013 Glasgow

Netušil jsem, že jeden hudebník na jevišti může být schopen nejen dokonale a zpaměti interpretovat náročný, v převážné míře etudovitý part padesátiminutového sólistického díla, což je obdivuhodné samo o sobě, ale synchronně se prezentovat v složitých hereckých etudách a v břitkých virtuózních mimických kadencích. Početné publikum si po bouřlivém potlesku vestoje stěžovalo na křeče v bránici.

Jan Grossman (festival Forfest Kroměříž 2012)

Již v pořadí druhý koncert byl pro mnohé programovým, interpretačním i hereckým vrcholem festivalu! Představil se na něm Karel Dohnal, jeden z našich nejúspěšnějších klarinetistů mladší generace, laureát mnoha soutěží doma i v zahraničí, a postaral se o famózní provedení Harlekýna Karlheinze Stockhausena. Posluchači byli svědky nejen zajímavé Stockhausenovy hudby, ale rozhodně mnoha rozličných způsobů hry na klarinet. Neméně byli uchváceni hereckými dovednostmi, improvizací a bezprostředností samotného interpreta. Interpretační a herecký výkon Karla Dohnala směřoval až do krajností myslitelných možností...

Hudební rozhledy 2012, Jitka Kocůrková

V kompozici, která klade veliké požadavky na hráčské, herecké i taneční dovednosti, se Dohnalovi podařilo od prvních tónů a krůčků úplně ovládnout divadelní scénu. Oblečený v harlekýnském pestrobarevném oblečku, s dokonalou mimikou i jevištním pohybem, úžasnou fyzickou výdrží, zapojením diváka do hry na klarinet a dalšími komunikačními prostředky Dohnal úžasně vyjádřil různé nálady a pocity. Od snivé vidiny přes svádění mladých dívek z obecenstva k pedantické přísnosti i k darebáckému posměváčkovi či vášnivému tanečníkovi se interpret dobral s lehkostí a ukázkovou přirozeností. Ani herecká či pohybová náročnost díla neubrala kvalitu téměř dokonalé klarinetové hře charakterizované bohatou zvukovou pluralitou. Zhruba padesátiminutové ztvárnění harlekýna-muzikanta přineslo řadu humorných momentů a vzácnou vazbu s publikem, které s úžasem sledovalo, co všechno může zvládnout jeden interpret.

30. 5. 2012 Jan Hajdu, Časopis Harmonie

 

 

NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné