Ellaboration - Dasha a Epoque Quartet

15. 7. 2022, 19:30 | 

15. 7. 2022, 19.30 hod, nádvoří městského úřadu

Ellaboration
Dasha
Epoque Quartet
David Pokorný – 1. housle, Vladimír Klánský – 2. housle, Vladimír Kroupa - viola, Vít Petrášek - violoncello

Program:

Duke Ellington / Juan Tizol – Caravan
Ron Miller / Orlando Murden / Stevie Wonder – For Once in My Life
Richard Rodgers / Lorenz Hart – My Funny Valentine
Duke Ellington / Eddie DeLange, Irving Mills –Solitude
Cole Porter – Too Darn Hot
Harold Arlen / Yip Harburg – Over the Rainbow
Fabian Andre / Gus Kahn – Dream a Little Dream of Me
Sholom Secunda / Jacob Jacobs - BeiMir Bistu Shein
Bill Carey / Carl Fischer – You´ve Changed
George Gershwin / Ira Gershwin – Someone to Watch Over Me
Cole Porter - So in Love
Richard Rodgers/ Lorenz Hart - This Can‘t be Love
Cole Porter -  I Hate Men

ELLABORATION

Název nového projektu zpěvačky Dashy a uskupení Epoque Quartet odkazuje k fenoménu Elly Fitzgerald. Právě písně proslavené touto jazzovou ikonou jsou materiálem, který je zde rozváděn, neboli laborován do nových, neotřelých poloh. Specifický a úžasně komplexní zvuk spojení smyčcového kvarteta s nejrůznějšími perkusemi (hangdrum, vibrafon, cajon), u kterých exceluje Šimon Veselý, dává prostor naší přední zpěvačce Dashe předvést svou výjimečnost na zase trochu jiném poli, než jsme u ní zvyklí. Autorem většiny úprav je aranžérský mág Alexey Aslamas.

DASHA

Absolvovala Státní konzervatoř v Praze a v roce 2005 dále studovala na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Řadu let působila jako dvorní vokalistka Karla Gotta. Sólově vystupuje v televizních pořadech (např. Stardance) a koncertuje s kapelou Pajky Pajk a Moondance Orchestra. Na svém kontě má taktéž několik symfonických projektů s Martinem Kumžákem, který je autorem aranží a chopil se  take dirigentské hůlky, například Dasha symphony, Oratorium Svatého Václava nebo Michael Jackson Symphony. Ztvárnila titulní roli v muzikálu Popelka, Ofélii v české i anglické verzi muzikálu Hamlet, Miu v Galileovi, postavu židovské dívky Rebeky v muzikálu Golem. Zahrála si role Angeliky a Mony Lisy ve stejnojmenných muzikálech, Katariny i Carmen v alternaci s Lucií Bílou v muzikálu Carmen, na prknech Hudebního divadla Karlín v muzikálu Eltona Johna – Aida nebo v hlavní roli Bonnie and Clyde či v muzikálu Iago Janka Ledeckého. Za roli Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar se stala držitelkou ceny Thálie za rok 2010. Na vlnách Dvojky Českého rozhlasu pravidelně uvádí společně s Janem Smigmatorem pořad Klub Evergreen. V roce 2017 vydala u Supraphonu CD s názvem Konečně, za které obdržela zlatou desku. V roce 2020 opět ve spolupráci se Supraphonem vydala další album Dasha Symphony.

Multižánrový Epoque Quartet v roce 2019 oslavil 20 let od svého založení. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Z výčtu nejzajímavějších projektů jmenujme turné s Danem Bártou a Illustratosphere, spolupráci s kapelami Monkey Business, Tatabojs, Clarinet Factory, nebo koncerty a nahrávky s Michalem Pavlíčkem, Gregory Porterem, Robertem Balzarem, Ondřejem Brzobohatým, Tomášem Klusem, Jiřím Kornem aj., na poli klasičtějším pak s Dagmar Peckovou, Danielem Hopem, Radkem Baborákem, Ivanem Klánským, Adamem Plachetkou a dalšími.

V roce 2020 byla kompilační deska souboru „20 let Epoque Quartet“ ohodnocena jako nahrávka roku v kategorii crossover v rámci udílení prestižních cen Classic Prague Awards. V ten samý večer obdrželo kvarteto i ocenění „Klasika roku“ za jeho výroční koncert v pražské Lucerně.

Mezi aktuální počiny patří oceňované CD „Epoque Quartet plays Jan Kučera“, které shrnuje dlouholetou spolupráci autora se souborem a které bylo nominováno na cenu Anděl 2018. Dále pak v New Yorku pokřtěné CD „Flow“ s kanadským klavíristou a skladatelem Davidem Braidem, se kterým EQ podnikl koncertní turné po Číně. CD „Flow“ se ocitlo v užší nominaci na prestižní kanadské ocenění Juno Award. V roce 2018 soubor obdržel první pozvání k účinkování na festivalu Pražské jaro. Širokému publiku je EQ známý také svým účinkováním v populární televizní show Stardance.

Čerstvým projektem je CD „Komplot“ natočené a vydané v roce 2021 během koronakrize s předním českým klarinetistou Irvinem Venyšem.

NEWSLETTER
Chcete dostávat novinky o festivalu?
* označuje povinné

Přihlášení k newsleteru

* označuje povinné